Blog, Film, Film Reviews

Handmaid’s tale (2017)


Sny o potędze, mentalne totalitaryzmy, nacjonalizm wzmocniony przez fundamentalizm religijny żywią monoteistycznego pasożyta zwanego Patriarchatem.

Margaret Atwood w kultowej powieści Opowieść podręcznej (1985) i twórcy serialu o tym samym tytule (Handmaid’s tale, Hulu production, 2017) zabierają nas do Gilead (byłe Stany Zjednoczone), państwa niedalekiej przyszłości, gdzie totalitarny rząd fundamentalistów religijnych utrzymuje stan wojny domowej. Społeczeństwo zostaje wdrożone do militarnego systemu opartego m. in o prawa bibilijne i nową hierarchię klasy panów, Bank Myśli Synów Jakuba.

Kobiety nie mają prawa pracować i czytać, posiadanie przez nie pieniędzy oraz jakiejkolwiek własności jest surowo zabronione.

W związku z plagą bezpłodności, Centrum Racheli i Lei zmusza ‘Podręczne’ – ocalałe płodne kobiety – do rodzenia na potrzeby państwa. Podręczne zostają umieszczone jako niewolnice w domu Komendantów i ich bezpłodnych żon. Gwałcone w comiesięcznej ‘Ceremonii’ mają urodzić dla nich zdrowe dziecko. Proceder inspirowany jest biblijną historią Jakuba, który ‘obstalował’ swej żonie Hadar dwie surogatki, Bilhah i Zilpah (Gen. 16:1–6).

W Gilead oprócz żon i ‘Podręcznych’ mamy również Jezebels, kobiety, które w poprzednim ustroju były intelektualistkami, niezależne i atrakcyjne, dzis po sterylizacji – w ekskluzywnym burdelu dla wyższych funkcjonariuszy reżimu, spełniają role kurew. Są stare ‘Ciotki’ – mohery-psychopatki, kontrolujące system ‘Podręcznych’, Marty – czyli służące i wreszcie ‘Nie Kobiety’: Feministki, Lesbijki, Artystki, NieZamężne, NiePłodne, Zakonnice i niektóre wdowy – Wszystkie Dziwolągi – umieszczono w kolonii karnej.

Oto Gilead, nierealny a jednak zbyt realny by drwić z Feminizmu.

Sny o potędze, mentalne totalitaryzmy, nacjonalizm wzmocniony przez fundamentalizm religijny żywią monoteistycznego pasożyta zwanego Patriarchatem.

Procent przemocy, handlu kobietami i dziećmi oraz wdrażanie ich do niewolnictwa zwłaszcza seksualnego – jest dziś zatrważający.

Postęp cywilizacyjny to uznanie kobiet za równych mężczyzom we Wszystkich Aspektach Zycia. W praktyce – nie w teorii.

Twój Kompromis dziś to paskudna konspiracja dla Twoich córek w przyszłości.

Nolite Te Bastardes Carborundorum.

Wolna kobieta to szczęśliwy mężczyzna.