Articles, Blog, Exhibitions, Film, News, Photography, Press

Eight years in London, the New Babylon.


Ostatnio nie mam czasu zagłębiać się w social media, ale! wstąpiwszy w dziewiąty rok emigracji w Londynie, postanowiłam odświerzyć nieco pamięć i napisać o pra-początkach owej ideei, która doprowadziła mnie w słuszne miejsce.

‘Słuszne miejsce’ – tak o miejscu, ktore pokocha ‘Cię na zabój’ – z pełną wzajemnością – i jak ‘Sezam’ otworzy przed Tobą swe obfite wrota – mówiła mi raz nad szkaneczką  mohito – zielonooka piękność z Hajfy, gdzieś w odmętach  Brooklynu.

Często powtarzałam sobie jej słowa, nie rozumiejąc ich w pełni, aż stały się moim własnym doświadczeniem.

Od dziecka mialam słabość do Wielkiej Brytanii. Nienawidziłam konsumeryzmu, a jednak podstępem i szantażem zmusiłam babcię Krysię do zakupu albumu o Londynie w kiosku RUCHu. Miałam wtedy 5 lat – stawałam na baczność – kiedy z telewizora dobiegał sygnał programów wyprodukowanych przez Thames Television: jej ruchome logo:  Big Ben – St.’s Paul Cathedral i Tower Bridge odbijające się w tafili Tamizy mamiło, hipnotyzowało mnie jak Kobra swą Ofiarę.

Potem, Londynem i jego wolnością uwodził mnie Freddie Mercury, został moim idolem, gdy skończyłam dwanaście lat. Kiedy umarł, podpaliłam swój pokój gromnicą z chrztu świętego. Moja Rebelia skończyła się jednak prześladowaniem. Małe miasteczka nienawidzą kolorowych ptaków, bo nie znają ich mowy. Mowę ptaków znali w owym czasie drobni kryminaliści, miłośnicy heavy metalu i szatana, którzy w odróżnieniu od porządnych ludzi, mieli zasady. Spuścili porządny wpierdol moim prześladowcom, a ja w ramach rewanżu zaprosiłam ich na piwo do ‘nieżyjacego’ już baru Kufelek. Mimo niespełna czternastu lat miałam gest, i to bardzo solidny.  ‘Happening’ ten, zaowocował próbą zawieszenia mnie w obowiązkach ucznia Szkoly Podstawowej nr. 1 w Gostyninie. Biba odbyła się w prawdzie po trzynastej, ale w palącym słońcu i przy pełnej widowni, powracających ze szkoły nauczycieli i uczniów.

CDN.

Monika K. Adler

Londyn,

2-4.08. 2020

Monika K. Adler, Mayfair 2020 (private archive)
Monika K. Adler, 2018 (private archive)
Monika K. Adler and Aeon Rose at Ritz 2018
Monika K. Adler and Aeon Rose at Ritz 2018 (private archive)
Monika K. Adler Aeon Rose Wedding Celebration at Ritz
Monika K. Adler Aeon Rose Wedding Celebration at Ritz (private archive)
December 2019, New Cross, London (private archive)